G-KXN3C22MSY
top of page
Szklana tablica nagrobkowa z Aniołkiem w tle.webp

Nekrologi, klepsydry i podziękowania

Co to jest Nekrolog Pogrzebowy?

 

Nekrolog pogrzebowy jest ogłoszeniem przekazującym informacje o śmierci danej osoby zawierającym również dodatkowe informacje, jak: miejsce i czas uroczystości żałobnych oraz pogrzebu, wyrazy współczucia dla bliskich, czy też krótką wzmiankę opisującą daną postać i okoliczności śmierci. Nekrologiem może być również dłuższy artykuł prasowy przybliżający i wychwalający daną postać w tonie odpowiednio poważnym i uroczystym, jeżeli jego charakter jest czysto informacyjny, pozbawiony publicystyki. Nekrologi zawierają często elementy graficzne, pozwalające identyfikować, do jakiej społeczności religijnej należał zmarły.

Co to jest Klepsydra Pogrzebowa?

 

Informacją podobną do nekrologu jest klepsydra, która jest rozwieszana w różnych miejscach publicznych przez pracowników zakładu pogrzebowego na zlecenie rodziny lub przez członków rodziny. Przykładem miejsc, w których najczęściej rozwieszane są klepsydry mogą być przystanki autobusowe niedaleko miejsca zamieszkania zmarłego, ściany domu zmarłego, tablica ogłoszeń kościoła parafialnego czy w innych szczególnych dla zmarłego miejscach lub miejscach charakterystycznych, takich, w których zmarły często przebywał i był rozpoznawalny. 

Ponadto, za pomocą klepsydry można ogłosić na przykład datę mszy w rocznicę śmierci. Głównym zadaniem klepsydry jest danie możliwości uczestniczenia w pogrzebie wszystkim osobom, do których z różnych przyczyn ciężko było by dotrzeć. Człowiek nie jest w stanie poinformować wszystkich osób o pogrzebie. Dotyczy to na przykład starych znajomych osoby zmarłej, z którą nie utrzymywała kontaktów. Inną formą przekazu, w której zawiadamiamy rodzinę o smutnym wydarzeniu jakim jest śmierć jest rozmowa telefoniczna.

Wygląd klepsydry pogrzebowej jest powszechnie znany. Zazwyczaj jest to krótka informacja podająca liczbę przeżytych lat i datę śmierci oraz imię i nazwisko zmarłej osoby. Zazwyczaj klepsydra zawiera również informację dotyczącą miejsca, daty i godziny zaplanowanego pogrzebu.

Podsumowując, klepsydra pogrzebowa zawiera w sobie różne informacje takie jak:
• imię i nazwisko zmarłej osoby,
• informacje dotyczące daty i miejsca ceremonii pogrzebowej oraz nabożeństwa,
• informacje o osobie zmarłej takie jak data urodzenia i data śmierci,
• krótka wzmianka o tym, kto jest autorem klepsydry („…pogrążona w smutku i żalu Rodzina”)
• wszelkie dodatkowe informacje,
• krótka adnotacja „z wielkim żalem zawiadamiamy….”
• kondolencje,
• epitafia,
• piktogramy (ikony), mówiące o wierze zmarłego.

Zakład Pogrzebowy Calia Rózańscy dysponujemy wieloma wzorami klepsydr i podziękowań. Zajmujemy się ich redakcją, drukiem i ich rozwieszaniem, aby informacja o śmierci dotarła do jak największej ilości osób. 

Całodobowy kontakt
w/s przewozu zmarłych
 Tel kom: 601-40-35-38
  • Ikona - Dołącz do nas na facebook
logo g+
bottom of page