G-KXN3C22MSY
top of page
Szklana tablica nagrobkowa z Aniołkiem w tle.webp
  • Zdjęcie autoraCR

Pogrzebowy Savoir Vivre - czyli - Jak zachować się na pogrzebie?Ceremonia pogrzebowa to bardzo smutna uroczystość. Mimo powagi i smutku na tej uroczystości też obowiązują pewne zasady. Jak wygląda savoir vivre na pogrzebie?


Jak zachowywać się na pogrzebie?

Podczas uroczystości pogrzebowych obowiązują powaga i spokój, niedozwolone są żadne śmiechy, żarty czy głośne rozmowy. To jak zachowamy się podczas tego rodzaju uroczystości pogrzebowej, świadczy o naszym szacunku do osoby zmarłej i jej rodziny.

Jak ubrać się na pogrzeb?

Jeżeli chodzi o strój żałobny, czarny ubiór przeznaczony jest dla najbliższej rodziny. Dalsi krewni i znajomi nie mają obowiązku ubierania się na czarno, jednak ich strój powinien być elegancki i skromny, a jego kolory stonowane - dozwolone kolory to szarości, brązy, beże czy granaty. Nie należy przychodzić na pogrzeb w obuwiu sportowym, zbyt krótkiej spódnicy lub bluzce z widocznym dekoltem.


Co zrobić z kwiatami na pogrzebie?

W czasie pogrzebu wiele osób ma problem z kwiatami. Kwiaty kupujemy dla osoby zmarłej, toteż nikomu nie musimy ich wręczać. W czasie mszy pogrzebowej możemy położyć je przy trumnie lub urnie. Rodzina w ramach zamawianej usługi pogrzebowej w Zakładzie Pogrzebowym Calia Różańscy, może zamówić dodatkową osobę, która zaopiekuje się kwiatami, które po mszy przewiezione zostaną na cmentarz. Pozostałe kwiaty po zakończeniu ceremonii pogrzebowej zabierane są przez uczestników pogrzebu na cmentarz i składane na grobie osoby zmarłej.


Kiedy składamy Kondolencje?

Kondolencje składamy po pochowaniu osoby zmarłej na cmentarzu. Wyrazy współczucia z powodu śmierci bliskiego składa się osobiście dla najbliższej rodziny zmarłego. Podczas tej czynności musimy okazać skruchę i wesprzeć naszych znajomych, dodatkowo można im zaoferować pomoc i wsparcie.

Zdarza się jednak, że bliscy nie życzą sobie tego i informują o tym w nekrologach jeszcze przed pogrzebem. Należy wtedy uszanować wolę rodziny osoby zmarłej.


Zaproszenie na stypę

Na stypę zaprasza się na ogół bliską rodzinę zmarłego. W trakcie pożegnalnego obiadu nie wolno mówić źle o zmarłym, obrażać go i nie jest wskazane by kłócić się między sobą na tym przyjęciu.

352 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Całodobowy kontakt
w/s przewozu zmarłych
 Tel kom: 601-40-35-38
  • Ikona - Dołącz do nas na facebook
logo g+
bottom of page