G-KXN3C22MSY
top of page
Szklana tablica nagrobkowa z Aniołkiem w tle.webp
  • Zdjęcie autoraCR

Kto wystawia Kartę Zgonu?


​Karta zgonu jest dokumentem, który potwierdza śmierć osoby i jest niezbędny do wydania aktu zgonu i pochowania zwłok. Karta zgonu zawiera informacje o tożsamości, przyczynie i miejscu zgonu zmarłego. Karta zgonu musi być wystawiona dla każdego zmarłego, w tym dla dzieci martwo urodzonych.


Zgodnie z prawem, kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon na podstawie osobistych oględzin. Jeśli zgon nastąpił w domu, należy wezwać lekarza z przychodni, w której leczył się zmarły. Jeśli nie jest to możliwe, należy zadzwonić po pogotowie.

 

Uwaga!

W zespołach ratunkowych nie zawsze jest lekarz, więc proszę zwrócić uwagę na dokument, jaki otrzymujemy od osoby stwierdzającej śmierć bliskiej nam osoby. Jeśli osoba ta nie ma uprawnień lekarskich lub właściwego formularza, konieczne będzie podejście do przychodni w najbliższym dniu roboczym po wydanie karty zgonu przez lekarza rodzinnego.​

 

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu lub placówce opiekuńczej, kartę zgonu można odebrać w tych miejscach.


W przypadku podejrzenia, że śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, lekarz ma obowiązek powiadomić policję i prokuraturę i wstrzymać się od wystawienia karty zgonu do czasu przeprowadzenia sekcji zwłok przez lekarza medycyny sądowej. Po przeprowadzeniu sekcji, co może potrwać kilka dni, Zakład wystawi kartę zgonu na podstawie dokumentu tożsamości osoby zmarłej (zawierającego numer PESEL tj. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) oraz po przedłożeniu zezwolenia prokuratury na pochowanie zwłok.


Po uzyskaniu karty zgonu należy zgłosić zgon do urzędu stanu cywilnego odpowiedniego dla miejsca śmierci. Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu trzech dni od wystawienia karty zgonu. Zgłosić zgon może współmałżonek, rodzina lub pełnomocnik jednej z tych osób. Do zgłoszenia potrzebny jest dokument tożsamości zmarłego oraz karta zgonu. Na podstawie tych dokumentów urząd stanu cywilnego wyda akt zgonu.


Karta zgonu jest więc ważnym dokumentem, który umożliwia formalne załatwienie spraw po śmierci bliskiej osoby. Warto wiedzieć, kto go wystawia i jak go uzyskać.

 

UWAGA!!!

Rodzina MA PRAWO WYBORU firmy pogrzebowej, która zajmie się pochówkiem niezależnie czy zgon nastąpił w domu, szpitalu, wskutek nieszczęśliwego wypadku objętego postępowaniem prokuratorskim.

PAMIĘTAJ !!!- często „życzliwe” podpowiedzi kogoś z personelu, sugerujące: „co masz dalej robić” lub „gdzie się udać” wskazujące akurat tylko jedną firmę pogrzebową, nie są bezinteresowne.


853 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Całodobowy
kontakt i przewóz:
+48 601-40-35-38
+48 (32) 265-23-35
  • Ikona - Dołącz do nas na facebook
logo g+